Gai+Lisva

Mirabella hue - Nougat, Gai+Lisva

På lager
Tilbudspris 359,00  DKK Regulær pris 719,00  DKK
  • 1-2 dages levering
  • Gratis fragt ved køb over 499,-
  • Naturlige materialer

Mirabella hue - nougat

OBS! OUTLET vare, udgået fra sortiment!

Dette er et Fairtrade-produkt fra Bolivia. Kvinde til kvinde.

Denne smukke håndstrikkede hue er feminin og delikat og fungerer lige så godt til en kølig sommeraften som for en efterårs- eller vinterdag.

Strikningsteknikken resulterer i en perfekt pasform, og den rene uld regulerer varmen.

Derudover er dette stykke kunsthåndværk en del af Gai+Lisva´s fairtrade-samarbejde med bolivianske kvinder - denne hue er strikket af Paddy.

Vi arbejder sammen med bolivianske kvindelige kunstnere om at skabe smukke stykker håndarbejde, og ved at købe eller forudbestille en model kan du gøre en enorm forskel i livet for kvinder, der hver dag kæmper for at få et bedre liv for dem selv og deres familier.

På hver af de håndstrikkede skønheder, er der sat et mærke på, der afslører navnet på den kvinde der har strikket huen. Derved kan du helt nøjagtigt se, hvis liv du har gjort en forskel for, mens du nyder den dejlige hue.

Denne hue er i kun tilgængelig i meget begrænset antal.

Huen er kun tilgængelig i one size.

 

Model: mirabella
 
Model No.: GL11382
 
Farve: nougat
 
Type: Strik
 
Materiale: 100% Alpaca
Specifikationer
Varenummermirabella nougat
StørrelseONE SIZE
ProducentGai+Lisva
MaterialeAlpaca uld