Gorridsen Design

Gorridsen Fenja - halsedisse - steel rose

På lager
595,00 DKK
  • 1-2 dages levering
  • Gratis fragt ved køb over 499,-
  • Naturlige materialer

Gorridsen Afrodite baby alpaca halsedisse i farven steel rose (grå med rosa kontrast)

Denne halsedisse i det bløde, rene baby Alpaca fra Peru er designet af Marianne Benedicte Gorridsen og fremstillet på et lille familieejet strikkeri, hvor man anvender brugte håndstrikkemaskiner indkøbt fra Europa. Denne halsedisse har håndbroderet kvindetegn i farven rosa.
 
OM MARIANNE BENEDICTE GORRIDSEN
Med mange års erfaring i modebranchen har den danske designer Marianne Benedicte Gorridsen skabt et bæredygtigt strikkoncept med modeller i et tidløst design uden alder og sæson: Mode, som ikke går af mode.
Fælles for alle produkter fra Gorridsen Design er: Høj kvalitet hvad angår både garn, teknik og håndværksmæssige færdigheder.
God pasform prioriteres højt, og trøjerne er gennemarbejdede og testede hvad angår pasform og vask, før de sættes i produktion. De klassiske designs holder deres aktualitet sæson efter sæson og henvender sig til kvinder i alle aldre.
”Det enkle design er ofte det sværeste at opfinde, men til gengæld også det, man elsker i mange år. Jeg er meget inspireret af dansk møbel design, hvor modeller fra 50’erne og 60’erne stadig sælges og beundres i dag” siger Marianne Benedicte Gorridsen.
 
MADE IN PERU
Kvinderne på det lille strikkeri kan på de gamle europæiske håndstrikkemaskiner lave smukke tekniske detaljer, og hver maskerække er trukket med håndkraft.
Halsedissen har et håndbroderet kvindetegn.
Halsedissen syes sammen i hånden og håndvaskes inden afsendelse til Europa.
Hver halsedisse er et lille håndværk fra en kvinde i Peru til en kvinde i Danmark.
 
De i Peru producerede produkter opkaldes efter gudinder. Afrodite, Athene, Gaia, Fenja mv.
 
VASK OG PLEJE
Halsedisse i baby alpaca vaskes og behandles som andet uld tøj:
Håndvask uden at vride. Vandet presses skånsomt ud af tøjet.
Brug altid kun uldvaskemiddel, og lad altid din halsedisse tørre fladt liggende.
Vask meget gerne i maskine på koldt uldvaskeprogram.
Overdriv ikke vask, men luft gerne din trøje i tør tilstand hængende udenfor.
Opbevar altid liggende.
 
Specifikationer
StørrelseONE SIZE
MaterialAlpaca
ProducentGorridsen Design