APERITIF SJALER

22106J Field of Flower silketørklæde - Burgundy, Aperitif Sjaler

Aflangt, let anvendeligt silketørklæde med smukt mønster på rød bund.

På lager
  • Hurtig levering 1-3 hverdage
  • Fri fragt til pakkeshop ved køb over 499,-
  • Kundeservice træffes på hverdage, dog ikke onsdag

22106 J Field of Flower - Burgundy

Et smukt, vævet silketørklæde i 100% silke fra Aperitif Sjaler – håndlavet under FairTrade-forhold i Indien. Tørklædet er langt og let, med en blød, behagelig overflade, der falder elegant om halsen uden at fylde for meget. Det måler 50 x 180 cm og kan styles både løst hængende, let snoet eller slået flere gange rundt, afhængigt af årstid og stil.

Motivet er et grafisk blomsterprint i blå, grønne og rosa nuancer på en varm bordeaux bund. Det er det mest populære silketørklæde i kollektionen – ikke fordi det råber højt, men fordi det diskret løfter ethvert outfit og passer til både hverdag og særlige lejligheder. Det gør sig godt over en klassisk skjorte, en enkel uldtrøje eller tilføjer farve til en ensfarvet frakke.

Silke kan sagtens bruges året rundt. Om vinteren luner det overraskende meget, og om sommeren føles det let og køligt mod huden. Det her tørklæde er derfor en alsidig ledsager – også til rejser, hvor pladsen i kufferten er begrænset.

Printet matcher smukt vores uldbluser fra Gorridsen Design eller kan kombineres med en hørkjole fra Dalia for et mere luftigt og farverigt udtryk.

Tørklædet skal renses, så farverne og vævningen bevares pæne over tid.

Et ofte stillet spørgsmål: Kan silke bruges til hverdag?
Ja, og det bør det. Silke er stærkere, end man tror, og det bliver kun smukkere i brug. Vælg det ikke kun til fest – men også når du vil føle dig godt tilpas i det daglige.

Specifikationer
Varenummer22106 J
ProducentAPERITIF SJALER
CertificeringFairtrade® certificeret
MaterialeSilke
ProduktionslandIndien
Skriv din egen anmeldelse
Du anmelder:22106J Field of Flower silketørklæde - Burgundy, Aperitif Sjaler
Din bedømmelse
Mål: 50x170 cm
Renses

Aperitif Sjaler

Aperitif Sjaler er en familiedrevet virksomhed, der har fokuseret på tørklæder og sjaler siden 1972. Virksomheden er FairTrade certificeret, hvilket er din garanti for ordenlige produktionsforhold, uddannelse af medarbejdere og fair priser.

Aperitifs værdier har deres rodfæste fra Indisk håndværk, bæredygtige relationer og kreativitet.

Aperitif Sjaler designer print og farver som passer til museer og den skiftende mode i det skandinaviske marked. Mange af Aperitifs designs går igen år efter år og du vil opleve at dit tørklæde ikke går af mode, men forbliver med at være en klassisk beklædningsgenstand, du vil bruge i mange år fremover.

Tørklæder og sjaler har deres helt eget eksklusive udseende fra Aperitif – et design, der er unikt og smukt med fine farvekombinationer. Printene afspejler tendenser i farvepaletter, tilpasset skandinaviske stemninger med et indisk strejf af blødhed og sydfranske solskins palme toner – som en apéritif på en afslappede måde.

Anden generation

Aperitif Sjaler er nu i 2. generation i familien. Firmaet var til stede på de nordiske messer helt fra begyndelsen og findes stadig som en vigtig spiller på det altid skiftende modemarked. Firmaets filosofi er baseret på sæsonudvikling, der bringer indisk håndværk sammen med det skandinaviske udtryk, der matcher livsstilen omkring “hygge” med friske limefrugter under varme somre & dyb røde nuancer gennem de kolde årstider.

Aperitif Sjaler har i årevis leveret unikke designs til museumsbutikker, designbutikker & FairTrade-forretninger, og vi har i Det Halve Kongerige haft den udsøgte fornøjelse at samarbejde med Aperitif Sjaler om produktion af et helt unikt tørklæde til et projekt under Soroptimist Danmark, der støtter op om at stoppe omskæring af kvinder i afrikanske lande.

Indisk håndværk på det nordiske marked

Aperitif Sjaler har stærke brandrelationer og en bæredygtig forretningsfilosofi, der bygger på FairTrade-certificering, og garanteret mulesing fri uld i deres produkter.

Tørklæder og sjaler viser form & funktion med et glitrende strejf af elegance, der bringer en lille luxsus ind i hverdagen.

Gennemsigtighed, kreativitet og naturlige stoffer er de dybt forankrede værdier, der er grundlagt i det indisk-danske hold, der bringer regional teknik i farvespil i de smukke kreationer.

Indien i dag er meget forskelligt fra tidligere tider med demografiske skiftende mønstre. Håndlavet kulturarv er en eksklusiv affære, råvarer ændrer struktur, enten med ny teknologi eller beskyttelse af begrænset arv.

Digitale tryk blomstrer på forskellige tekstiler, og blomster går igen som bund på mange af Aperitif Sjalers tryk.

Aperitif Sjaler er kendt for kvaliteten af ​​bløde teksturer, hvor tørklæder og sjaler i uld får et specielt gennemsigtigt touch, der får nuancer til at skille sig smukt ud i det enkelte håndværk.

Aperitif har stor viden inden for pashmina og cashmere - dog er geden alias Changthangi 'Changra', truet, og derfor er det fine gedehår en hellig arv og forbudt at anvende, hvorfor de oprindelige pashmina tørklæder ikke længere kan skaffes.