Rib Beanie, Noble Wilde
Lækker rib strikket beanie fra Noble Wilde med possum uld.
- 1-2 dages levering
- Gratis fragt ved køb over 499,-
- Naturlige materialer
Rib Beanie
ONE SIZE
UNISEX
En rib strikket hue, du kan bruge både med og uden ombug. Huen giver god varme og er dejlig blød at have på.
Denne hue er i den eksklusive ende med den særlige possum uld, der er Noble Wildes kendetegn og varemærke. Possum er en let fiber, der har en høj isoleringsevne pga. dens hule kerne. Når possum kombineres med merinould fås et skønt garn, der har lav pilling effekt.
Garnet er en komposition af 53% Merino, 40% Possum og 7% Silke.
Hangtag i genanvendt papir.
Kombiner med de smukke halsedisser og pulsvarmere fra Noble Wilde for et komplet sæt.
Noble Wilde
Noble Wilde arbejder med et klart bæredygtigt fokus gennem hele deres produktion og føler en stærk forpligtigelse til at respektere og beskytte vores natur, hvor de kan. Noble Wilde genanvender og genbruger alle dele i produktionen. For flere år siden valgte firmaet at udfase plastic fra produkter og indpakninger.
New Zealand har siden 1950´erne tilladt jagt på pungrotter, en invasiv art, der ødelægger den lokale fauna og flora på New Zealand. På trods af massive indsatser for at begrænse bestanden af pungrotter, er det ikke lykkedes at udrydde bestanden.
Noble Wilde har siden midten af 1980´erne udnyttet ulden fra pungrotterne i deres produktion til at skabe eksklusive og bløde beklædningsgenstande.
ONE SIZE
Mål: H25 cm (uden ombug), B23 cm
Håndvask eller uldvask max. 30°. Anvend uldvaskemiddel.
Tryk vandet skånsomt ud af garnet uden at vride.
Tåler ikke tørretumbler.
Kan med fordel luftes på tørresnorren frem for at vaskes.
Varenummer | NW5016 Rib Beanie |
---|---|
Producent | Noble Wilde |
Materiale | Merino uld, Possum, Silke |
Produktionsland | New Zealand |