APERITIF SJALER

22177 Candlestick silketørklæde, Aperitif Sjaler

Lysegrønt lille aflangt silketørklæde med blomstermotiv i orange og brune nuancer.

På lager
  • Hurtig levering 1-3 hverdage
  • Fri fragt til pakkeshop ved køb over 499,-
  • Kundeservice træffes på hverdage, dog ikke onsdag

22177 Candlestick silketørklæde

Et let og luftigt tørklæde i 100% silke med et grafisk, botanisk print inspireret af banksia-blomsten – også kendt som candlestick flower. Mønsteret er holdt i dæmpede nuancer af orange og brun, sat på en støvet lysgrøn bund, der gør det let at kombinere med både jordfarver og mere neutrale toner.

Tørklædet måler 50 x 170 cm og er Fairtrade-certificeret og produceret i Indien. Silken har en blød og glat overflade, som føles behagelig mod huden – hverken varm eller kølig, men afbalanceret og naturlig. Den rektangulære form gør det nemt at bruge tørklædet på mange måder: løst om halsen, som sjal over skuldrene eller bundet i håret.

Farverne passer godt til både forårs- og efterårsgarderoben, og du kan kombinere det med fx en ulden basistop fra Gai+Lisva eller en hørkjole (model 11000) fra by basics for et naturligt og gennemført udtryk.

Ofte stillet spørgsmål:
Kan silke bruges hele året rundt?
Ja, silke er temperaturregulerende og derfor behageligt at have på både sommer og vinter.

Specifikationer
Varenummer22177
ProducentAPERITIF SJALER
CertificeringFairtrade® certificeret
MaterialeSilke
ProduktionslandIndien
Skriv din egen anmeldelse
Du anmelder:22177 Candlestick silketørklæde, Aperitif Sjaler
Din bedømmelse

Mål: 50x170 cm

Skal renses.

Aperitif Sjaler

Aperitif Sjaler er en familiedrevet virksomhed, der har fokuseret på tørklæder og sjaler siden 1972. Virksomheden er FairTrade certificeret, hvilket er din garanti for ordenlige produktionsforhold, uddannelse af medarbejdere og fair priser.

Aperitifs værdier har deres rodfæste fra Indisk håndværk, bæredygtige relationer og kreativitet.

Aperitif Sjaler designer print og farver som passer til museer og den skiftende mode i det skandinaviske marked. Mange af Aperitifs designs går igen år efter år og du vil opleve at dit tørklæde ikke går af mode, men forbliver med at være en klassisk beklædningsgenstand, du vil bruge i mange år fremover.

Tørklæder og sjaler har deres helt eget eksklusive udseende fra Aperitif – et design, der er unikt og smukt med fine farvekombinationer. Printene afspejler tendenser i farvepaletter, tilpasset skandinaviske stemninger med et indisk strejf af blødhed og sydfranske solskins palme toner – som en apéritif på en afslappede måde.

Anden generation

Aperitif Sjaler er nu i 2. generation i familien. Firmaet var til stede på de nordiske messer helt fra begyndelsen og findes stadig som en vigtig spiller på det altid skiftende modemarked. Firmaets filosofi er baseret på sæsonudvikling, der bringer indisk håndværk sammen med det skandinaviske udtryk, der matcher livsstilen omkring “hygge” med friske limefrugter under varme somre & dyb røde nuancer gennem de kolde årstider.

Aperitif Sjaler har i årevis leveret unikke designs til museumsbutikker, designbutikker & FairTrade-forretninger, og vi har i Det Halve Kongerige haft den udsøgte fornøjelse at samarbejde med Aperitif Sjaler om produktion af et helt unikt tørklæde til et projekt under Soroptimist Danmark, der støtter op om at stoppe omskæring af kvinder i afrikanske lande.

Indisk håndværk på det nordiske marked

Aperitif Sjaler har stærke brandrelationer og en bæredygtig forretningsfilosofi, der bygger på FairTrade-certificering, og garanteret mulesing fri uld i deres produkter.

Tørklæder og sjaler viser form & funktion med et glitrende strejf af elegance, der bringer en lille luxsus ind i hverdagen.

Gennemsigtighed, kreativitet og naturlige stoffer er de dybt forankrede værdier, der er grundlagt i det indisk-danske hold, der bringer regional teknik i farvespil i de smukke kreationer.

Indien i dag er meget forskelligt fra tidligere tider med demografiske skiftende mønstre. Håndlavet kulturarv er en eksklusiv affære, råvarer ændrer struktur, enten med ny teknologi eller beskyttelse af begrænset arv.

Digitale tryk blomstrer på forskellige tekstiler, og blomster går igen som bund på mange af Aperitif Sjalers tryk.

Aperitif Sjaler er kendt for kvaliteten af ​​bløde teksturer, hvor tørklæder og sjaler i uld får et specielt gennemsigtigt touch, der får nuancer til at skille sig smukt ud i det enkelte håndværk.

Aperitif har stor viden inden for pashmina og cashmere - dog er geden alias Changthangi 'Changra', truet, og derfor er det fine gedehår en hellig arv og forbudt at anvende, hvorfor de oprindelige pashmina tørklæder ikke længere kan skaffes.