APERITIF SJALER

22179 Floral silketørklæde, Aperitif Sjaler

Let lille aflangt silketørklæde med blomstermotiv i rosa, okker, grønne og grå nuancer.

På lager
  • Hurtig levering 1-3 hverdage
  • Fri fragt til pakkeshop ved køb over 499,-
  • Kundeservice træffes på hverdage, dog ikke onsdag

22179 Floral silketørklæde silketørklæde

100% silke, fairtrade og botanisk print

Dette lette og bløde tørklæde er lavet i 100% silke og måler 50 x 170 cm. Det er produceret i Indien under fairtrade-certificerede forhold og bærer et grafisk botanisk print, hvor blomster i rosa, okker, grønne og grå nuancer folder sig ud på en lys bund. Motivet er rigt og detaljeret, og farverne giver et roligt, men levende udtryk.

Silke er et materiale, der føles behageligt mod huden året rundt – svalende om sommeren og let isolerende i de køligere måneder. Tørklædet har en fin, glat overflade og falder smukt om halsen uden at fylde eller genere.

Det egner sig særligt godt til forårs- og sommergarderoben, men kan også bruges som et let lag i overgangsperioderne. Brug det i halsudskæringen på en enkel uldtrøje, som et farverigt bånd om håret eller knyt det på tasken som pynt. Det passer smukt sammen med mange af de øvrige naturmaterialer i butikken – fx en råhvid bluse i uld eller en støvet grøn Afrodite strik fra Gorridsen Design.

Kundespørgsmål:
Kan silke bruges hele året rundt?
Ja, silke regulerer temperaturen naturligt og føles både kølende og let isolerende, alt efter årstiden. Det gør det til et materiale, man kan bruge året rundt.

Specifikationer
Varenummer22179
ProducentAPERITIF SJALER
CertificeringFairtrade® certificeret
MaterialeSilke
ProduktionslandIndien
Skriv din egen anmeldelse
Du anmelder:22179 Floral silketørklæde, Aperitif Sjaler
Din bedømmelse

Mål: 50x170 cm

Skal renses.

Aperitif Sjaler

Aperitif Sjaler er en familiedrevet virksomhed, der har fokuseret på tørklæder og sjaler siden 1972. Virksomheden er FairTrade certificeret, hvilket er din garanti for ordenlige produktionsforhold, uddannelse af medarbejdere og fair priser.

Aperitifs værdier har deres rodfæste fra Indisk håndværk, bæredygtige relationer og kreativitet.

Aperitif Sjaler designer print og farver som passer til museer og den skiftende mode i det skandinaviske marked. Mange af Aperitifs designs går igen år efter år og du vil opleve at dit tørklæde ikke går af mode, men forbliver med at være en klassisk beklædningsgenstand, du vil bruge i mange år fremover.

Tørklæder og sjaler har deres helt eget eksklusive udseende fra Aperitif – et design, der er unikt og smukt med fine farvekombinationer. Printene afspejler tendenser i farvepaletter, tilpasset skandinaviske stemninger med et indisk strejf af blødhed og sydfranske solskins palme toner – som en apéritif på en afslappede måde.

Anden generation

Aperitif Sjaler er nu i 2. generation i familien. Firmaet var til stede på de nordiske messer helt fra begyndelsen og findes stadig som en vigtig spiller på det altid skiftende modemarked. Firmaets filosofi er baseret på sæsonudvikling, der bringer indisk håndværk sammen med det skandinaviske udtryk, der matcher livsstilen omkring “hygge” med friske limefrugter under varme somre & dyb røde nuancer gennem de kolde årstider.

Aperitif Sjaler har i årevis leveret unikke designs til museumsbutikker, designbutikker & FairTrade-forretninger, og vi har i Det Halve Kongerige haft den udsøgte fornøjelse at samarbejde med Aperitif Sjaler om produktion af et helt unikt tørklæde til et projekt under Soroptimist Danmark, der støtter op om at stoppe omskæring af kvinder i afrikanske lande.

Indisk håndværk på det nordiske marked

Aperitif Sjaler har stærke brandrelationer og en bæredygtig forretningsfilosofi, der bygger på FairTrade-certificering, og garanteret mulesing fri uld i deres produkter.

Tørklæder og sjaler viser form & funktion med et glitrende strejf af elegance, der bringer en lille luxsus ind i hverdagen.

Gennemsigtighed, kreativitet og naturlige stoffer er de dybt forankrede værdier, der er grundlagt i det indisk-danske hold, der bringer regional teknik i farvespil i de smukke kreationer.

Indien i dag er meget forskelligt fra tidligere tider med demografiske skiftende mønstre. Håndlavet kulturarv er en eksklusiv affære, råvarer ændrer struktur, enten med ny teknologi eller beskyttelse af begrænset arv.

Digitale tryk blomstrer på forskellige tekstiler, og blomster går igen som bund på mange af Aperitif Sjalers tryk.

Aperitif Sjaler er kendt for kvaliteten af ​​bløde teksturer, hvor tørklæder og sjaler i uld får et specielt gennemsigtigt touch, der får nuancer til at skille sig smukt ud i det enkelte håndværk.

Aperitif har stor viden inden for pashmina og cashmere - dog er geden alias Changthangi 'Changra', truet, og derfor er det fine gedehår en hellig arv og forbudt at anvende, hvorfor de oprindelige pashmina tørklæder ikke længere kan skaffes.