22183 Protea silketørklæde, Aperitif Sjaler
Lille aflangt silketørklæde med botanisk motiv i rust og grønne nuancer på beige bund.
- Hurtig levering 1-3 hverdage
- Fri fragt til pakkeshop ved køb over 499,-
- Kundeservice træffes på hverdage, dog ikke onsdag
22183 Protea silketørklæde
Dette tørklæde er fremstillet af 100% silke og måler 50 x 170 cm – en længde, der giver dig mange muligheder for at style det, uanset om du vil binde det løst om halsen, bruge det som sjal over skuldrene eller lade det hænge åbent som en farvefuld detalje til dit outfit.
Motivet er inspireret af protea-blomsten, trykt i rust og grønne nuancer på en beige bund. Udtrykket er enkelt og grafisk – og tilføjer en rolig farvekontrast til både hverdags- og festgarderoben.
Silken føles let og blød mod huden og har et naturligt fald, der giver bevægelse og elegance, uden at det føles prangende. Det er en kvalitet, du næsten glemmer, du har på – og som samtidig giver lidt varme, uden at det bliver for varmt.
Tørklædet er Fairtrade-certificeret og produceret i Indien under ansvarlige forhold. Det matcher vores generelle udvalg af tøj og tilbehør i naturmaterialer og kan fint kombineres med f.eks. en hørkjole fra by basics, en strik fra Gorridsen Design eller en enkel uldsweater på de kølige dage. Farverne gør det nemt at style til både neutrale og mørkere toner i efterårs- og vintergarderoben – men det fungerer også fint til lysere lag om foråret.
Silke er et materiale, mange forbinder med sommer – men det kan faktisk bruges hele året rundt. Det regulerer temperatur og føles behageligt, både når det er varmt og køligt.
Kundespørgsmål:
“Kan silke bruges hele året rundt?”
Ja, silke er temperaturregulerende og kan bruges både sommer og vinter. Det luner, når det er køligt, og føles let og luftigt, når det er varmt.
Varenummer | 22183 |
---|---|
Producent | APERITIF SJALER |
Certificering | Fairtrade® certificeret |
Materiale | Silke |
Produktionsland | Indien |
Mål: 50x170 cm
Skal renses.
Aperitif Sjaler
Aperitif Sjaler er en familiedrevet virksomhed, der har fokuseret på tørklæder og sjaler siden 1972. Virksomheden er FairTrade certificeret, hvilket er din garanti for ordenlige produktionsforhold, uddannelse af medarbejdere og fair priser.
Aperitifs værdier har deres rodfæste fra Indisk håndværk, bæredygtige relationer og kreativitet.
Aperitif Sjaler designer print og farver som passer til museer og den skiftende mode i det skandinaviske marked. Mange af Aperitifs designs går igen år efter år og du vil opleve at dit tørklæde ikke går af mode, men forbliver med at være en klassisk beklædningsgenstand, du vil bruge i mange år fremover.
Tørklæder og sjaler har deres helt eget eksklusive udseende fra Aperitif – et design, der er unikt og smukt med fine farvekombinationer. Printene afspejler tendenser i farvepaletter, tilpasset skandinaviske stemninger med et indisk strejf af blødhed og sydfranske solskins palme toner – som en apéritif på en afslappede måde.
Anden generation
Aperitif Sjaler er nu i 2. generation i familien. Firmaet var til stede på de nordiske messer helt fra begyndelsen og findes stadig som en vigtig spiller på det altid skiftende modemarked. Firmaets filosofi er baseret på sæsonudvikling, der bringer indisk håndværk sammen med det skandinaviske udtryk, der matcher livsstilen omkring “hygge” med friske limefrugter under varme somre & dyb røde nuancer gennem de kolde årstider.
Aperitif Sjaler har i årevis leveret unikke designs til museumsbutikker, designbutikker & FairTrade-forretninger, og vi har i Det Halve Kongerige haft den udsøgte fornøjelse at samarbejde med Aperitif Sjaler om produktion af et helt unikt tørklæde til et projekt under Soroptimist Danmark, der støtter op om at stoppe omskæring af kvinder i afrikanske lande.
Indisk håndværk på det nordiske marked
Aperitif Sjaler har stærke brandrelationer og en bæredygtig forretningsfilosofi, der bygger på FairTrade-certificering, og garanteret mulesing fri uld i deres produkter.
Tørklæder og sjaler viser form & funktion med et glitrende strejf af elegance, der bringer en lille luxsus ind i hverdagen.
Gennemsigtighed, kreativitet og naturlige stoffer er de dybt forankrede værdier, der er grundlagt i det indisk-danske hold, der bringer regional teknik i farvespil i de smukke kreationer.
Indien i dag er meget forskelligt fra tidligere tider med demografiske skiftende mønstre. Håndlavet kulturarv er en eksklusiv affære, råvarer ændrer struktur, enten med ny teknologi eller beskyttelse af begrænset arv.
Digitale tryk blomstrer på forskellige tekstiler, og blomster går igen som bund på mange af Aperitif Sjalers tryk.
Aperitif Sjaler er kendt for kvaliteten af bløde teksturer, hvor tørklæder og sjaler i uld får et specielt gennemsigtigt touch, der får nuancer til at skille sig smukt ud i det enkelte håndværk.
Aperitif har stor viden inden for pashmina og cashmere - dog er geden alias Changthangi 'Changra', truet, og derfor er det fine gedehår en hellig arv og forbudt at anvende, hvorfor de oprindelige pashmina tørklæder ikke længere kan skaffes.